Неділя, 17.11.2019, 06:44

Туристичний клуб «Вертикаль»

20.09.1971 року за ініціативи Завгородньої Валентини Іванівни (вч. історії та літератури) та її чоловіка Завгороднього Анатолія Григоровича (інженер, інструктор альпінізму) в ЗОШ № 5 був заснований  туристичний  клуб «Вертикаль».

За кілька років він став широко відомим, коли учні займали перші місця на туристичних змаганнях не лише в місті, а й області. За роки існування клубу було здійснено чимало категорійних подорожей по Кавказу, Криму, Карпатах.

У 1972 році 11 учнів школи здобули звання  «Альпіністи СРСР», подолавши вершину на Кавказі. Подорожі були не тільки спортивні, а й пізнавальні. Учні їздили по місцях «Золотого кільця»: Псков, Новгород, Суздаль, Володимир. Відвідали відомі  місця, пов’язані з О.С. Пушкіним: його могила, Пушкінські гори, могила А.П. Керн. Не залишили поза увагою відомі галереї та музеї Санки-Петербурга, Москви, Києва, Севастополя, Феодосії. Багато подорожей  було здійснено по місцям бойової слави: пройшли дорогами Ковпака (в рамках всеукраїнської експедиції). Членами клубу створено музей «Молодої гвардії», відвідували ветеранів ВВВ по селах Білоцерківщини.

Клуб «Вертикаль» виховував у юних туристів високі моральні якості, вчив товаришувати, долати перешкоди, відкривав перед учнями красу рідної землі, здійснював глибокий вплив на вибір професії багатьох з них.

Найбільших висот досяг Горюнов Микола, який у складі української експедиції, піднявся на Еверест  та інші гімалайські гіганти. Клуб, який був створений в Києві за його ініціативи, також носив назву «Вертикаль». Нажаль, чотири роки тому група альпіністів, у складі якої був Микола, під час сходження на одну з кавказьких вершин зникла.

Ременюк Валерій – один з активістів клубу, тертій президент клубу, школу закінчив у 1974 р. із золотою медаллю, обрав професію гліцеолога (вивчав льодовики). Виконавши нормативи КМС по альпінізму, став інструктором. Нас сьогоднішній день проживає в Росії. Нещодавно у світ вийшла його збірка віршів «Чорний шарф», де вміщені спогади про перші мандрівки з клубом «Вертикаль».

Інструктором альпінізму стала Вороніна Наталія Олексіївна, вчитель фізики  ЗОШ №5, вже 30 років працює в школі. Професію вчителя обрала, маючи за взірець Завгородню Валентину Іванівну.

Альпіністкою і вчителем фізики стала Лада Коробова. Професію біолога обрала Ліла Щербань. Метеорологом – Ольга Могила. Багато випускників школи і безпосередньо членів клубу якщо не стали професійно займатися туризмом, альпінізмом, то любов до подорожі передають своїм дітям і внукам.

Син організаторів клубу Завгородньої Валентини Іванівни та Анатолія Григоровича, Андрій Анатолійович, довгий час очолював туристичну станцію в місті, а його син і донька (випускниця 2009р.) активно займаються водним туризмом, посідаючи призові місця на змаганнях.

Всі члени клубу «Вертикаль», закінчивши школу, не забувають один про одного, про своїх вчителів, наставників. Постійно підтримують зв’язки між собою, зустрічаються, обговорюють і згадують незабутні шкільні роки та клуб, який згуртував їх і показав багато прекрасного у цьому світі.

«  Листопад 2019  »
Школа №5 © 2019